top of page
 • Zdjęcie autoraFortuna Outsourcing Pracowniczy

Outsourcing pracowniczy vs praca tymczasowa - czy to to samo?

Zastanawiasz się czym różnią się te dwa pojęcia? A może oznaczają to samo? Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy outsourcingiem pracowniczym a pracą tymczasową. Wyjaśniamy je w naszym wpisie.

 

Spis treści:
Na czym polega outsourcing pracowniczy?


Ta coraz częściej stosowana elastyczna forma zatrudnienia polega na tym, że korzystasz z usług zewnętrznego podmiotu, który oferuje usługi outsourcingu dla firm. Dostarczając Ci pracowników, podmiot ten uzupełnia braki kadrowe z jakimi się zmagasz. Ale to nie wszystko. Korzystając z outsourcingu masz możliwość dokładnie sprecyzować jakie kwalifikacje powinni posiadać pracownicy, którzy zasilą Twoją ekipę.


Na czym polega Outsourcing Pracowniczy

Zalety korzystania z usług outsourcingowych


Do najbardziej znaczących korzyści outsourcingu pracowniczego należą:

 • oszczędność i możliwość skalowania wydatków związanych z zatrudnieniem

 • szybki dostęp do specjalistów z różnych dziedzin, co oszczędza Twój czas przeznaczony na rekrutację

 • możliwość zwiększenia konkurencyjności Twojej firmy

 • odciążenie pracowników zatrudnionych na stałe w firmie

 • możliwość skoncentrowania się na głównej działalności przedsiębiorstwa, dzięki przekazaniu pobocznych zadań pracownikom dostarczonym przez firmę zewnętrzną.

Warto wspomnieć, że usługi outsourcingu pracowniczego dotyczą wielu dziedzin i możesz wykorzystać je w różnych sektorach swojego biznesu. Może być to produkcja, logistyka, praca na magazynie czy obsługa kadrowo płacowa.


Co to jest praca tymczasowa?


Pojęcie pracy tymczasowej oznacza, że pracujących zatrudnia (na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie), a także rozlicza agencja pracy tymczasowej. Jaka jest różnica między tą formą zatrudnienia a usługą outsourcingu pracowniczego? To konieczność wypłacania wynagrodzenia pracownikom na poziomie tego, które otrzymują zatrudnieni na stałe w firmie korzystającej z usług agencji.

Pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej, może dla niej pracować tylko przez ściśle określoną ilość czasu. Jest to 18 miesięcy w ciągu 3 lat. Usługi pracy tymczasowej regulują przepisy Kodeksu Pracy.


Praca Tymczasowa - co to jest?

Kiedy zdecydować się na pracowników tymczasowych?


Gdy zależy Ci na poniższych korzyściach:

 • chcesz obniżyć firmowe wydatki na procesy rekrutacji - zajmie się tym agencja zatrudnienia tymczasowego

 • potrzebujesz dużej elastyczności w dopasowaniu ilości zatrudnionych osób, bo sytuacja firmy jest bardzo dynamiczna - pracowników tymczasowych obowiązuje krótszy okres wypowiedzenia

 • potrzebujesz oszczędności czasu, którą zyskasz dzięki przejęciu przez podmiot zewnętrzny czyli agencję, zadań takich jak rozliczenia i świadczenia pracownicze

 • budujesz bazę osób pod przyszłych kandydatów do zatrudnienia na stałe - pracownicy tymczasowi mogą wpasować się w Twoje kryteria.

Wybrać outsourcing pracowniczy czy usługi agencji pracy tymczasowej?


To decyzja, którą ostatecznie musisz podjąć sam, w oparciu o analizę swoich potrzeb i sytuacji firmy.


Kiedy wybrać outsourcing pracowniczy?

 • kiedy nastawiasz się na dłuższą współpracę

 • kiedy realizujesz projekty, do których potrzebujesz ludzi ze specjalistyczną wiedzą i konkretnymi kwalifikacjami

 • jeśli chcesz zaoszczędzić czas i wydatki na procesy związane z rekrutacją, szkoleniami i zarządzaniem pracą zatrudnionych osób

 • kiedy chcesz odciążyć swoich ludzi, by mogli zająć się ustaloną strategią zwiększania konkurencyjności Twojej firmy.

Kiedy warto nawiązać współpracę z agencją zajmującą się zatrudnianiem pracowników?


Jeśli Twoja firma potrzebuje pracowników na krótki okres czasu lub sezonowo, ci dostarczeni przez agencję, szybko rozwiążą problem braków kadrowych. Rozwiązanie to sprawdzi się również kiedy niespodziewanie wzrosło zapotrzebowanie na ludzi do realizacji konkretnych zadań w Twojej firmie.Elastyczne formy zatrudnienia są doraźną pomocą, ale mogą okazać się również sposobem na spore oszczędności i poprawę struktury pracowniczej w firmie. Jeśli masz pytania odnośnie outsourcingu pracowniczego, którym się zajmujemy, skontaktuj się z nami.

Chętnie porozmawiamy na ten temat.

26 wyświetleń

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page