top of page
  • Zdjęcie autoraFortuna Outsourcing Pracowniczy

Jak napisać dobre Curriculum Vitae - co powinieneś wiedzieć?

Zaktualizowano: 20 kwi 2023

Życiorys zawodowy to najważniejszy dokument aplikacyjny, który wysyłasz szukając pracy. To w dużej mierze od niego zależy czy zostaniesz zauważony i dział HR danej firmy zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Jak więc napisać dobre CV? Dowiesz się z tego wpisu.

 

Informacje niezbędne w Twoim CV


Dane personalne i kontaktowe

Na górze dokumentu aplikacyjnego umieść swoje imię i nazwisko z aktualnymi danymi kontaktowymi. Najlepiej jeśli dodasz również swoje zdjęcie. Ważne byś wybrał fotografię estetyczną i bez zbędnych atrakcji w tle. CV podpisz nazwą firmy i stanowiska, na które aplikujesz.


Zdobyte wykształcenie

Chronologicznie wypisz wszystkie szkoły i uczelnie wyższe, na których zdobywałeś wiedzę. Napisz również jakie specjalizacje zdobyłeś. Możesz urozmaicić tą sekcję, dodając informacje o ukończonych kursach i szkoleniach, które mają związek ze stanowiskiem pracy, na które aplikujesz.


Doświadczenie zawodowe

To jedna z najważniejszych informacji. Sekcja zawierająca zdobyte do tej pory doświadczenie zawodowe, z pewnością zainteresuje przyszłego pracodawcę. Wymień Twoje poprzednie stanowiska pracy i napisz w skrócie czym się zajmowałeś w danej firmie.


Jeśli Twoja kariera dopiero się rozpoczyna i nie masz doświadczenia zawodowego, wymień w swoim CV wszelkie odbyte staże, miejsca pracy tymczasowej, projekty w których brałeś udział na studiach. Będzie to znak dla potencjalnego pracodawcy, że jesteś aktywny i przede wszystkim ambitny.


Umiesz coś jeszcze? Napisz o tym

Sekcja "Dodatkowe umiejętności" to pole do popisu. Możesz wymienić znajomość języków obcych, posiadane prawo jazdy, czy umiejętność obsługi urządzeń, która może być przydatna podczas aplikacji do danej oferty pracy. Postaw jednak na jakość i wymień tylko najważniejsze umiejętności. Jeśli lista będzie zbyt długa, przestanie wyglądać naturalnie.


Pokaż jakie masz zainteresowania

Podczas poszukiwania pracy skupiasz się na pokazaniu przyszłemu pracodawcy, że posiadasz odpowiednie doświadczenie zawodowe. To dobrze. Ale jeśli masz również jakies ciekawe zainteresowania, wspomnij o nich w swoim curriculum vitae. Staraj się nie pisać ogólnikami. Wymień kilka zainteresowań, ale bardziej szczegółowo. Jeśli lubisz kino, ale szczególnie interesuje Cię hiszpańskie, napisz tak. Będzie to ciekawsze i bardziej wiarygodne.


Klauzula o ochronie danych osobowych

Napisanie życiorysu zawodowego powinieneś zakończyć umieszczeniem klauzuli w o ochronie danych osobowych w stopce dokumentu. Aktualna jego wersja to:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko."

Napisz dobre CV i znajdź wymarzoną pracę

Nie twórz curriculum vitae z gotowych wzorów

W internecie można znaleźć wiele gotowych wzorów życiorysów zawodowych. Postaw jednak na oryginalność, a gotowce niech będą dla Ciebie jedynie inspiracją. Tworząc coś indywidualnie, masz większą szansę by zainteresować przyszłego pracodawcę i zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną.


Jedna wersja życiorysu zawodowego nie wystarczy?

Ano nie. Dlaczego? Bo aplikujesz pewnie w kilka miejsc. Nie wszystko co będzie ważne w CV w jednej firmie, będzie istotne w innej. Postaraj się dopasować dokumenty aplikacyjne indywidualnie pod daną firmę i konkretną ofertę pracy. Jedna wersja curriculum vitae nie wpasuje się wszędzie i będzie przez to mniej ciekawa. A Tobie zależy na tym żeby się wyróżnić, prawda?


Najlepiej jeśli będziesz miał edytowalną wersję życiorysu zawodowego, którą możesz zmieniać i dopasować pod dane stanowisko pracy.


Rozmowa kwalifikacyjna o pracę

Najczęstsze błędy przy tworzeniu Curriculum Vitae

Jest kilka rzeczy, które w CV nie będą wyglądać dobrze. Niezależnie czy wysyłasz dokumenty aplikacyjne szukając pierwszej pracy, czy edytujesz je pnąc się po szczeblach kariery zawodowej, zwróć uwagę na następujące rzeczy:

  • zdjęcie - wybierz takie, które będzie pasowało do danego stanowiska pracy

  • estetyka CV - ogranicz ilość kolorów, rodzaje czcionek - niech będzie elegancko

  • błędy ortograficzne - jeśli masz tendencje do robienia błędów, sprawdź wszystko zanim wyślesz CV w świat

  • umieszczaj w CV tylko prawdziwe informacje - kłamstwo ma w CV jeszcze krótsze nogi

  • wyrażeń takich jak: "zmotywowany", "ambitny", "posiadam umiejętność pracy w stresie", lepiej jest unikać. Używa je tak wiele osób, że nie są one już wiarygodne.

Aby napisać dobre curriculum vitae potrzebujesz czasu, chęci i kilku dobrych wskazówek, które mamy nadzieję znalazłeś w tym wpisie. A teraz czas zabrać się do pracy i stworzyć taki życiorys zawodowy, którym będziesz zachwycony. I Twój przyszły pracodawca również :)

23 wyświetlenia

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page